.
Prodej nemovitosti (dům, byt, pozemek) je příjmem a ten podléhá zaplacení daně z příjmu ve výši 15 %. Z placení daně ale existuje celá řada výjimek. Přinášíme Vám přehled případů, kdy jste od zaplacení daně z příjmu při prodeji nemovitosti osvobozeni:
.
- Daň z prodeje nemovitosti a družstevní byt
Když prodáte družstevní podíl, platí také podmínka časového testu pět nebo deset let pro osvobození od daně z příjmů. Další možnost osvobození je použití prostředků z prodeje družstevního podílu na vlastní bytovou potřebu – tady navíc bez nutnosti současně splnit podmínku předchozího bydlení v prodávaném bytě.
- Daň z prodeje nemovitosti a dědictví
Pokud plánujete prodat dům nebo byt, který jste získali dědictvím od příbuzného v přímé dědické linii, pak se pětiletý nebo desetiletý časový test pro osvobození od daně z příjmů zkracuje o dobu, po kterou byl dům nebo byt prokazatelně ve vlastnictví zemřelého.
Příbuznými v přímé dědické linii jsou manžel/manželka, děti, vnoučata, rodiče a prarodiče. Jde o manžela/ku a členy rodiny, u kterých jde rodinný strom dolů a nahoru (z otce na syna a ze syna na otce). Sourozenci, strýcové, tety, synovci a neteře tam nepatří.
- Daň z prodeje nemovitosti u právnické osoby
Všechny případy osvobození od daně z příjmů při prodeji nemovitosti se týkají pouze fyzických osob. Pokud jste podnikatelem a nemovitost je zahrnuta do obchodního majetku, nebo do obchodního majetku alespoň jednoho z podnikajících manželů (v případě SJM = společného jmění manželů), pak jste povinni zaplatit daň z příjmů vždy a žádné osvobození se vás netýká.
.
nejste si jistí jak na celou problematiku prodeje nemovitosti → kontaktujte nás ☺
.
V regionálních novinách ECHO č. 19 vyšel v pátek 18. října 2024 tento článek, který informuje čtenáře o novinkách spojených s nemovitostmi.